Svetainėje gausu ir apie kita nekilnojamasis turtas transportas butai namai parduodamos naujos statybos krovinio pervežimas sodai.

tepalai ir ratų balansavimas tepalų keitimas greitai.

Kiekvienas krovinys yra svarbus ir jo ekspedijavimas krovinių pervežimas net jei ir transporto paieška yra sunki. Logistikai ir ekspedijavimui reikalingi irankiai.

Labai svarbus dalykas yra butai, pateikiame nuoroda butu nuoma, nes kiekvino buto nuomos kainos yra skirtingos.

English version
 
 
 Pradžia
 Apie mus
 Paslaugos
 Aktuali informacija
 Klauskite mūsų
 Kontaktai
 Partneriai

 NT pasiūlymai
    Butai
    Namai
    Sklypai ir sodybos
    Komercinės ir kitos
    paskirties patalpos
 Ieškomas NT
    Butai
    Namai
    Sklypai ir sodybos
    Komercinės ir kitos
    paskirties patalpos

 

 

 
Įsigyjant būstą vertėtų būti itin apdairiems

Šiame „Pastogės“ numeryje į skaitytojų klausimus atsako nekilnojamojo turto pirkėjus atstovaujančios įmonės „Opta Rem“ vadybininkas ekspertas Rytis Alekna.

Imant iš banko paskolą, iš manęs buvo pareikalauta turto vertintojų pažymos. Kam ji reikalinga ir kas šiuos vertinimus gali atlikti? Kiek kainuoja turto vertintojų paslaugos?

Imant paskolą iš banko, dažniausiai bankui turi būti įkeičiamas pats perkamas būstas. Įsigyjant namą taip pat gali būti įkeičiamas ir žemės sklypas ant kurio jis pastatytas. Būsto paskolos dydis paprastai priklauso nuo skolininko šeimos grynųjų pajamų ir įkeičiamo būsto rinkos vertės. Taigi, turto vertintojų ataskaita reikalinga tam, kad būtų objektyviai nustatyta tikroji perkamo objekto kaina ir bankas paskolos negrąžinimo atveju galėtų susigrąžinti skolą, pardavus įkeistą būstą. Perkamo būsto vertė paprastai nustatoma bankui priimtinų turto vertintojų. Juos nurodo bankų darbuotojai, derinantys paskolos suteikimo sąlygas. Vertinimą turi teisę atlikti vertintojas, turintis Lietuvos Respublikos Audito, apskaitos ir turto vertinimo instituto išduotą atestatą, suteikiantį teisę atlikti nekilnojamojo turto vertinimą. Vertinimo įkainis ir užsakymo įvykdymo terminas priklauso nuo vertinimui atlikti sugaišto laiko ir vertinimo sudėtingumo. Dažniausiai įsigyjamų butų vertinimo kainos yra apie 200-450 Lt, nedidelių individualių gyvenamųjų namų vertinimo kainos yra apie 500-700 Lt. Brangiems butams ir namams vertintojų paslaugos gali būti ir kelis kartus didesnės.

Kokias paslaugas gali suteikti nekilnojamojo turto ekspertai? Kokie šių paslaugų įkainiai?

  Nekilnojamojo turto ekspertas – labai plati sąvoka, nes įvairūs ekspertai, priklausomai nuo specializacijos, gali konsultuoti beveik visais klientui rūpimais klausimais, susijusiais su nekilnojamuoju turtu, - nuo techninės ekspertizės iki estetinio arba ekonominio įvertinimo. Pavyzdžiui, mūsų įmonės ekspertai specializuojasi nekilnojamojo turto pirkėjų atstovavimu. Jie atlieka nekilnojamojo turto paiešką pagal pasirinktus kriterijus, patikrina dokumentus, padeda atlikti reikalingą registraciją.

  Ekspertų įkainiai taip pat įvairūs. Tam tikrais atvejais jiems mokamas konkretus fiksuotas užmokestis, kitais atvejais atlyginama už sugaištas darbo valandas, o taip pat neretai imamas taip vadinamas “sėkmės mokestis”. Paslaugų įkainiai visada turėtų būti aptariami sutartyje, o “sėkmės mokestis” paprastai sudaro apie 1-2 procentus įsigyjamo turto vertės.

Perku butą naujos statybos name puikioje vietoje, tačiau pažįstami gąsdina, kad netrukus būsiu "užstatytas" kitais daugiaaukščiais namais. Ar galima išsiaiškinti (kur ir kaip), kokios statybos numatomos tose apylinkėse?

  Susipažinti su parengtu vietovės detaliuoju planu galima atitinamoje savivaldybėje. Šiuo atveju reikėtų kreiptis į tos teritorijos, kur yra naujas namas, architektą. Jis galės pažiūrėti, ką toje vietoje numatyta statyti pagal bendrą teritorijos planą, patikrins, ar yra parengtas detalus planas ir kokį užstatymą numato detalaus plano reglamentas. Visa ši informacija teikiama nemokamai.

  Tačiau ir detalieji planai gali būti keičiami, todėl vieną kartą įsitikinus, kad detaliajame plane nieko nenumatyta būtina ir toliau sekti skelbimus, pasidomėti ar nevyksta vieši svarstymai ar neketinama koreguoti šių dokumentų, ypač, jeigu netoliese yra daug, atrodytų, niekam nereikalingos teritorijos.

Tarpininkui, suradusiam ar pardavusiam butą, komisinius turi mokėti pirkėjas ar pardavėjas?

  Paprastai už butą visada sumoka pirkėjas. Tarpininkų funkcija yra padėti abiem šalims – pirkėjui ir pardavėjui surasti vienas kitą ir susitarti dėl kuo palankesnių sąlygų. Tačiau svarbu žinoti, kad vienais atvejais tarpininkas gina pardavėjo interesus, o kitais atvejais tarpininkas atstovauja pirkėjui. Todėl pardavėjų agentai ima komisinius iš pardavėjo, o pirkėjų atstovai – iš pirkėjo, tuomet klientas yra tikras, kad jo interesus gina jo pasamdytas tarpininkas. Įforminant pirkimo ir pardavimo sutartį, jei nėra susitarta kitaip, pirkėjas ir pardavėjas apmoka sutarties notarinio tvirtinimo išlaidas lygiomis dalimis.

Išsirinkau butą prestižinėje miesto vietoje, tačiau jis pasirodė įtartinai pigus. Kaip nustatyti, kodėl šis būstas kainuoja mažiau nei kiti šiose apylinkėse?

  Nustatyti buto vertę reikia patikėti specialistams – nekilnojamojo turto vertintojams. Jie nustatys tikrąją buto vertę, atsižvelgdami į pastato statybines charakteristikas, pastato vietą, kitas aplinkybes kurios gali iš esmės pakeisti buto vertę. Pavyzdžiui, reikėtų pasidomėti ar butas nėra įkeistas, šiuo atveju prie prašomos kainos reikėtų pridėti įkeitimu užtikrintą reikalavimo sumą. Taip pat yra rizika, kad butas gali būti areštuotas, tik dalinai priklauso pardavėjui ir pan. Butas gali būti pigiau parduodamas dėl komunalinių įsiskolinimų. Jeigu buto pirkimo ir pardavimo sutartyje nesusitarėte kitaip, skolą už komunalines paslaugas turi apmokėti buto pardavėjai. Geriausias sprendimas šioje situacijoje – paprašyti pardavėją sumokėti skolas. Jei pardavėjas nesutinka apmokėti įsiskolinimo, geriausia kreiptis į tas institucijas, kurioms būsto pardavėjas liko skolingas, ir paprašyti atskirti Jūsų įsiskolinimą nuo ankstesnio savininko įsiskolinimo. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos kitus dalykus. Butas po „kosmetinio“ remonto gali atrodyti gana patraukliai, tačiau būtina su specialisto pagalba patikrinti namo stogo dangos būklę, santechnikos įrengimų, šildymo sistemos stovį. Reikėtų pasidomėti, ar šalia įsigyto buto turėsite kur statyti automobilį, ar visi buto langai nėra nukreipti į šiaurę ir pan. Perkant butą, reikėtų pasiteirauti ir apie namo, rajono specifiką kaimynystėje gyvenančių žmonių, kurie tikrai viską papasakos, negražindami situacijos. Juk svarbu, ar saugu pareiti namo sutemus, ar name nesiveisia įvairūs gyviai, kurie buvo laikinai išnaikinti. Apžiūrėjus namo laiptinę, galima spręsti ir apie būsimus kaimynus. Jei daugelį metų laiptinė buvo netvarkoma, nedaug vilties, kad atsikėlus naujam gyventojui, pavyks įvesti naują tvarką.

Turiu žemės ūkio paskirties žemės. Ar galiu pakeisti jos paskirtį?

  Pagrindinė tikslinė žemės naudojimo paskirtis keičiama suinteresuotų asmenų prašymu, atsižvelgiant į teritorijų planavimo dokumentus. Reikėtų kreiptis į vietos savivaldybės architektą, kuris detaliau paaiškintų apie galimybę pakeisti žemės paskirtį konkrečioje vietovėje. Žemės paskirties keitimo procedūra gali užtrukti metus ir ilgiau, todėl nereikėtų žavėtis pigesniais žemės ūkio paskirties sklypais, planuojant juos skubiai padalyti į kelias dalis ir turėti kelis sklypus namų statybai.

Pažįstami įsigijo butą ir tik vėliau sužinojo, jog butas (arba namas, kuriame yra butas) užstatytas. Ar įmanoma patikrinti, ar perkamas butas nėra įkeistas?

  Pagrindinis receptas apsisaugant nuo įvairių klaidų ir netikėtumų – būsto pirkėjo apdairumas. Negalima pasitikėti vien tik pardavėjo teiginiais, būtina tikrinti dokumentus, atidžiai studijuoti pirkimo-pardavimo sutartį kreiptis į viešus registrus informacijos. Taip pat verta apsvarstyti galimybe ir gauti profesionalią specialistų konsultaciją. Šių konsultacijų kaina sudarys vos pastebimą perkamo turto vertės dalį, tačiau leis geriau apsisaugoti nuo įvairių grėsmių ar net sutaupyti. Informaciją apie buto įkeitimą galima gauti Hipotekos registre, kurį tvarko hipotekos skyriai prie apylinkės teismų ir Centrinė hipotekos įstaiga. Informaciją apie turto registraciją galima gauti Valstybės įmonėje Registro centre, užsisakius internetu pažymą įmonės svetainėje http://www.kada.lt. Tai kainuos apie 20 Lt.

Kokio senumo namuose nebevertėtų pirkti butų? Nuo kokio amžiaus būstų vertė pradeda smarkiai mažėti?

  Buto vertė priklauso ne tik nuo statinio amžiaus, bet nuo daugelio kitų charakteristikų. Jeigu pastato pagrindinės konstrukcijos yra patikimos ir ilgaamžes, tokių namų kainoms statinio amžius įtakos neturi. Perkant butus, kai paskolą suteikia bankas, dažnai reikalaujama, kad perkamo buto amžius, pasibaigus paskolos grąžinimo laikui, būtų ne didesnis negu 50 metų, tačiau tai dažniausiai taikoma blokiniams namams, kurie rinkoje nėra patys populiariausi.

  Respublikos priedas „Pastogė“/ Specialisto priimamasis/.

 

Siūlykite savo NT

Ieškomo NT anketa

...


© UAB "OPTAREMA" 2005